Tur Rehberleri ve Anadolu.

Birçoğumuz günümüzde zamanımızın oldukça büyük bir bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Bu yüzden bu kısıtlı zaman zarfında tatile çıkacağımız vakitler oldukça değerli. Bu konuda elbette ki ülkemizin bölgesel konumunun da etkisi var. Benim bugün değineceğim iki konu olacaktır. Bunlardan birincisi Anadolu’nun kültürel zenginliğinin kaynağı diğeriyse rehberlerle alakalı olacaktır. Ayrıca Doğu ekspresi hakkında konulu olan diğer makalemize de bakmanızı tavsiye ederim.

Anadolu bulunduğu konum ve tarihçesi açısından düşündüğümüzde üzerinde hem tarih öncesi hem de tarihi dönemlerden birçok iz ve kalıntılara sahiptir. Tarih boyunca ilk medeniyetlerden modern toplumlara kadar düşündüğümüzde Anadolu’muzun önemi göz ardı edilemez. Bunun en büyük sebebi Anadolu üzerinde tarih boyunca birçok medeniyetin yaşamış olmasıdır. Roma İmparatorluğundan Osmanlı İmparatorluğuna, küçük beyliklerden özerk devletlere birçok siyasi veya kültürel topluluk tarih boyunca Anadolu üzerinde varlığını sürdürmüştür. Birçok kültüre ve ırka ev sahipliği yapmış olan Anadolu bunun izlerini taşıyor olacaktır elbet.

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’da hüküm sürdüğü dönemlerde Anadolu topraklarını düşünecek olursanız Osmanlı’dan geriye kalan eserler ve elbette ki daha önceki dönemlere ait olan eserlerin ne kadar görülmeye değer olduğunu biliyorsunuzdur.

Günümüzde her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu’na karşı oldukça sert eleştiriler de olsa ortada bir gerçek vardır ki Osmanlı’nın iyisiyle kötüsüyle 6 asrı aşkın bir süre boyunca bu topraklarda hüküm sürdüğüdür ki bunu bilmeyeniniz yoktur.

Eğer yakın bir zamanda ülkemizin özellikle doğu bölgelerine doğru bir seyahat planlıyorsanız açıkçası sizlere bir iki tavsiyem olacak. Gerek tarih öncesi,gerekse tarihi dönemler boyunca bu topraklar üzerinde hüküm sürmüş birçok topluluk tarafından bırakılmış eserleri görmeden geçmeyin derim. Bunun en iyi yolu da bana göre bir tur rehberinden yardım almaktır. Bilgili bir rehber hem sizlerin konaklama gibi en temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz konusunda pratik bir şekilde yardımcı olacaktır hem de gezdiğiniz topraklar üzerinde yaşamış ve yaşamakta olan topluluklar hakkında sizlere bilgi verecektir.

Açıkçası sizlere rehber olarak tavsiyem profesyonel rehberlik hizmeti veren Bilal Çağatay Eren Türk’tür. Kendisine Erzurum gezi rehberi gibi başlıklar altında rastlayabileceğiniz gibi bu 0533 517 98 59 telefon numarasından da ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s